Obyczaje Izraela

Przed wyjazdem np. na wycieczkę do Izraela warto poznać kilka przydatnych informacji o zwyczajach i tradycji tego kraju. Dla Izraelczyków bardzo ważny jest szacunek do przodków, wiary i tożsamości. Żydzi cenią również rodzinę.

Izrael zyskuje mieszanką etniczną, którą można obserwować na ulicach miast i miasteczek. Z jednej strony jest to nowoczesny naród, a z drugiej wciąż można się spotkać z ortodoksyjnymi dzielnicami. Doświadczenie tego kontrastu jest bardzo interesującym przeżyciem.

Jeżeli chodzi o religię, praktykuje się tu wiele zwyczajów, takich jak obrzezanie, postrzeżyny (czyli nie obcinanie dziecku włosów aż do 3 roku życia), celebrowanie Szabatu oraz innych świąt: Święta Paschy lub Jom Kipur (Dnia Pojednania).

W trakcie zwiedzania kościołów, synagog i meczetów należy pamiętać o odpowiednim stroju, zakrywającym kolana, ramiona i dekolt. Trzeba również zachować ostrożność i dyskrecję przy fotografowaniu ludzi i uroczystości religijnych. W żadnym przypadku nie należy robić zdjęć żołnierzom i obiektom wojskowym. Powszechne jest również wręczanie napiwków kelnerom. Zanim wyjedziemy na pewno przyda się lektura internetowego przewodnika z wieloma praktycznym informacjami na temat Izraela.